Preparatory (KLB)

School Leadership Team

Joanne Laufer

Joanne Laufer

Head of School, Kowloon Bay Prep
Ailsa White

Ailsa White

Deputy Head of School, Kowloon Bay Prep

Prep School Administration

Sabrina Chan

Sabrina Chan

Kowloon Bay Prep Secretary
James Gardener

James Gardener

Resource Assistant
Joanna Lau

Joanna Lau

Administrative Assistant
Emilee Lee

Emilee Lee

Resource Room Administrative Assistant

Foundation (Reception)

Annette Malcolm

Annette Malcolm

Reception Class Teacher
Katy Chan

Katy Chan

KS1 TA
Benita Calvert

Benita Calvert

Reception Class Teacher / EYFS Phase Leader
Fatema Almardi

Fatema Almardi

Reception TA

Key Stage 1

Sarah Lineham

Sarah Lineham

KS1 Class Teacher (Phase Leader)
Josephine Kasperbauer

Josephine Kasperbauer

KS1 TA
Janine Higgins

Janine Higgins

KS1 Class Teacher/English Subject Leader
Sheetal Bayas

Sheetal Bayas

KS1 TA
Catherine Presnail

Catherine Presnail

KS1 Class Teacher/Global Citizenship & PHSE Subject Leader/TA Coordinator
Fiona Tam

Fiona Tam

KS1 TA
Caroline Dudman

Caroline Dudman

KS1 Class Teacher/Science Curriculum Leader

Key Stage 2

Sarah Marshall

Sarah Marshall

KS2 Class Teacher (Phase Leader)
Joe Vine

Joe Vine

KS2 Class Teacher
Misha Ajay Daryanani

Misha Ajay Daryanani

KS2 TA
Phoebe Short

Phoebe Short

KS2 Class Teacher/Humanities Curriculum Leader
Susan Chung

Susan Chung

KS2 TA
Rory Bell

Rory Bell

KS2 Class Teacher
Angela McSheaffrey

Angela McSheaffrey

Parents Committee Campus Coordinator - Kowloon Bay Prep, KS2 TA
Alex Scott

Alex Scott

KS2 Class Teacher
Emma Rickaby

Emma Rickaby

KS2 Class Teacher/School Council Coordinator
Helen Chan

Helen Chan

KS2 TA
Jamie Cannon

Jamie Cannon

KS2 Class Teacher (Phase Leader)
Elizabeth Rothwell

Elizabeth Rothwell

KS2 Class Teacher
Elizabeth Kong

Elizabeth Kong

KS2 TA
Sheela Daswani

Sheela Daswani

KS2 TA

Modern Foreign Languages

Cecilia Ngan

Cecilia Ngan

MFL Curriculum Leader
Virginia Man

Virginia Man

Mandarin Teacher
Enya Yang

Enya Yang

Mandarin Language Assistant
WenJing Cai

WenJing Cai

Mandarin Language Assistant
Andrea Mangan

Andrea Mangan

French Teacher
Heather Donovan

Heather Donovan

French Language Assistant

Art

Genevieve Spizzirri

Genevieve Spizzirri

Art Teacher
Elizabeth Dickie

Elizabeth Dickie

Art Teaching Assistant

ICT

Clive Dawes

Clive Dawes

Assistant Head of School, Technology
Daniel Knight

Daniel Knight

Learning Technology Teacher
Yusra Abdul

Yusra Abdul

ICT Teaching Assistant
David Thapa

David Thapa

ICT TA

Physical Education

Linh Carpenter

Linh Carpenter

Director of Swimming
Katie Wreghitt

Katie Wreghitt

Prep PE Curriculum Leader

Inclusion

Arif Ahmad

Arif Ahmad

Deputy Head of School (Inclusion Learning Support)
Helen Trethewey

Helen Trethewey

Prep Inclusion Co-ordinator
Julia Cheung

Julia Cheung

INCO Teaching Assistant (1:1)
Sarah Brown

Sarah Brown

INCO Teaching Assistant (1:1)
Sanam_A. Hira

Sanam_A. Hira

INCO Teaching Assistant (1:1)
Andrea Drumey-Grant

Andrea Drumey-Grant

INCO Teaching Assistant (1:1)
Sheila Gardener

Sheila Gardener

INCO Teaching Assistant
Irene Lo

Irene Lo

INCO Teaching Assistant 1:1

Music

Joyce Ho

Joyce Ho

Prep Music Curriculum Leader
Michael O'Donnell

Michael O'Donnell

Music Teacher
Rachel Fok

Rachel Fok

Music Teaching Assistant

Student Well-being

Justin McLaughlin

Justin McLaughlin

Head of Student Well-being
Sue Parsons

Sue Parsons

Student Well-being Officer

Library

Samantha Solarz

Samantha Solarz

Assistant Librarian