Preparatory (PFL)

School Leadership Team

Ben Dixon

Ben Dixon

Head of School, Pok Fu Lam Prep
Luke Bromwich

Luke Bromwich

Deputy Head of Preparatory School
Nick Miller

Nick Miller

Deputy Head of Preparatory School, Class Teacher

Prep School Administration

Twiggy Wu

Twiggy Wu

Secretary to Head of School, Pok Fu Lam, Office Manager
Cindy Chan

Cindy Chan

Bus Co-ordinator
Albert Ho

Albert Ho

Premises Manager
Danny Wan

Danny Wan

Administrative Assistant
Sue Li

Sue Li

Front of House, Pok Fu Lam
Alice Lam

Alice Lam

PFL Administrative Assistant - Activities and Partnerships

Foundation (Reception)

Camilla Young

Camilla Young

Reception Class Teacher
Rebecca Marthinussen

Rebecca Marthinussen

Reception TA
Sarah Hulbert

Sarah Hulbert

Reception Class Teacher
Lauren Yee

Lauren Yee

Reception TA
Natasha Pearson

Natasha Pearson

Reception Class Teacher
Maddie Bavis

Maddie Bavis

Reception TA

Key Stage 1

Amy O'Connor

Amy O'Connor

KS1 Class Teacher
Shannon Wake

Shannon Wake

KS1 Class Teacher
Anna Goodwin

Anna Goodwin

KS1 Class Teacher
Rohini Bhatnagar

Rohini Bhatnagar

KS1 TA
Harriet Green

Harriet Green

KS1 Class Teacher
Honeylet More

Honeylet More

KS1 TA
Emily Farrington

Emily Farrington

KS1 Class Teacher
Sandy Daswaney

Sandy Daswaney

KS1 TA
Leila Kelsall

Leila Kelsall

KS1 Class Teacher
Sonia Manglani

Sonia Manglani

KS1 TA

Key Stage 2

Matthew Lovell

Matthew Lovell

KS2 Class Teacher
Dipali Bhatwadekar

Dipali Bhatwadekar

KS2 TA
Hannah Hardesty

Hannah Hardesty

KS2 Class Teacher
Emma Crawford

Emma Crawford

KS2 TA
Elliott Suett

Elliott Suett

KS2 Class Teacher
Paru Vohra

Paru Vohra

KS2 TA
Dave Drew

Dave Drew

KS2 Class Teacher
Ester Capistrano

Ester Capistrano

KS2 TA
Natalie Anderson

Natalie Anderson

KS2 Class Teacher
Gai Waring

Gai Waring

KS2 TA
Joseph Kendall

Joseph Kendall

KS2 Class Teacher
Vivien Pang

Vivien Pang

KS2 TA
Nick Miller

Nick Miller

Deputy Head of Preparatory School, Class Teacher
Hannah Wright

Hannah Wright

KS2 Class Teacher
Lisa Gray

Lisa Gray

KS2 Class Teacher
Sanjana Laungani

Sanjana Laungani

KS2 TA
Mark Hulbert

Mark Hulbert

KS2 Class Teacher
Samuel Lehmann

Samuel Lehmann

KS2 Class Teacher
Anna Hopkins

Anna Hopkins

KS2 Class Teacher
Jyoti Chandgothia

Jyoti Chandgothia

KS2 TA
Martina Ingrouille

Martina Ingrouille

KS2 TA

Music

Sarah McLellan

Sarah McLellan

Music Curriculum Leader PFL
Michael O'Donnell

Michael O'Donnell

Music Teacher
Janet Walker

Janet Walker

Music Teaching Assistant

Modern Foreign Languages

David Wu

David Wu

MFL Curriculum Leader
Ann Lo

Ann Lo

Mandarin Studies Teacher
Pauline Yeh

Pauline Yeh

Mandarin Language Assistant
Jing Jing Du

Jing Jing Du

Mandarin Studies Teacher
Esther Ye

Esther Ye

Mandarin Language Assistant
Jessie Zhang

Jessie Zhang

Mandarin Language Assistant
Sophie De_Baecque

Sophie De_Baecque

French Teacher
Virginie Rosier

Virginie Rosier

French Language Assistant

Art

Elyse Heslop

Elyse Heslop

Art Curriculum Leader Prep
Ray Lee

Ray Lee

Art Teaching Assistant

Physical Education

Fiona Pratt

Fiona Pratt

PE Curriculum Leader Prep
Nicholas Roberts

Nicholas Roberts

PE Teacher

ICT

Clive Dawes

Clive Dawes

Assistant Head of School, Technology
Danielle Brannan

Danielle Brannan

Learning Technology Teacher
Catherine Chang

Catherine Chang

ICT Teaching Assistant
Phoenix Zhao

Phoenix Zhao

ICT Teaching Assistant

Inclusion

Arif Ahmad

Arif Ahmad

Deputy Head of School (Inclusion Learning Support)
Emma Lovell

Emma Lovell

INCO Co-ordinator, Preparatory
Sharmila Rodricks

Sharmila Rodricks

INCO Teaching Assistant
Emily Hampson

Emily Hampson

INCO Teaching Assistant 1:1
Kaho Yoshikawa

Kaho Yoshikawa

INCO Teaching Assistant 1:1

Student Well-being

Laura Simpson

Laura Simpson

School Nurse
Kathryn Lea

Kathryn Lea

School Nurse

Library

Joanna Hart

Joanna Hart

Assistant Librarian